Menu Zamknij

Klasyfikacje systemów alarmowych – norma PN-EN 50131-1:2009

W 2009 roku wprowadzone przepisy z normy PN-EN 50131-1:2009 radykalnie zmieniły sposób klasyfikacji systemów alarmowych. Norma ustaliła nowe standardy dla tego rodzaju instalacji. Z pozoru czterostopniowa skala może wydawać się podobna do regulacji zawartych w poprzedniej – wycofanej normie PN-E-93 08390/14. Jednak podobieństwa te są tylko pozorne. Niniejszy artykuł omówi wymagania dotyczące poszczególnych poziomów zabezpieczeń i wskaże na istotne kwestie do rozważenia podczas wyboru systemu alarmowego.

Podstawowe informacje dotyczące klasyfikacji systemów alarmowych (zgodnie z normą PN-EN 50131-1:2009)

Obejmują podział tych systemów na cztery klasy (grade), oznaczane od 1 do 4. Klasy te precyzyjnie określają czułość, czas reakcji oraz stopień złożoności instalacji. Im wyższy stopień, tym bardziej efektywny jest system. Detaliczne normy dotyczące wymagań dla systemów alarmowych są zawarte w dokumentach PN-EN 50131-1:2009 (wymagania systemowe) oraz PN-EN 50130-5:2002 (wymagania środowiskowe).

Kluczowe determinanty obejmują umiejętności i dostęp potencjalnych intruzów. Istotny jest także czas reakcji na utratę łączności bezprzewodowej. Bardzo istotna jest maksymalna liczba kodów bezpieczeństwa oraz efektywność zasilania awaryjnego. W ramach tej ostatniej kategorii wyróżnia się dwa typy: A (zasilanie sieciowe + akumulatorowe) i B (zasilanie sieciowe + bateryjne). Ważne jest zauważenie, że klasyfikacja systemu alarmowego zawsze zależy od najsłabszego ogniwa w całej instalacji. Jeśli w systemie istnieje pojedyncze urządzenie klasy 1, cała instalacja będzie sklasyfikowana jako o poziomie tego urządzenia.

Klasy systemów alarmowych

STOPIEŃ 1 (GRADE 1)

Stopień 1 klasy systemów alarmowych charakteryzuje się najczęstszym zastosowaniem w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Systemy alarmowe tej klasy są projektowane w taki sposób, aby skutecznie przeciwdziałać intruzom o ograniczonej wiedzy, korzystającym z podstawowych narzędzi, na przykład łomu. Instalacje o poziomie 1 sprawdzają się szczególnie w miejscach o niewielkim ryzyku włamania, chroniąc mienie o umiarkowanej wartości. Dla utrzymania systemu klasy 1 w dobrym stanie, zaleca się przeprowadzanie jednej wizyty serwisanta rocznie.

Specyfikacje dotyczące czasu reakcji na utratę łączności bezprzewodowej wynoszą 240 minut. Minimalny czas czuwania, przy wykorzystaniu zasilania awaryjnego typu A i B, to 12/24 godziny. System klasy 1 może obsłużyć do 100 000 unikalnych kodów zabezpieczających przed potencjalnym złamaniem.

STOPIEŃ 2 (GRADE 2)

Stopień 2 w klasyfikacji systemów alarmowych znajduje zastosowanie w miejscach, gdzie istnieje średnie ryzyko włamania. System alarmowy tego stopnia jest dedykowany do zabezpieczania kosztownego mienia lub poufnych informacji. Dlatego często stosowany jest w hotelach, przedsiębiorstwach oraz bardziej ekskluzywnych domach. Instalacja stopnia 2 ma na celu skuteczne zabezpieczenie przed intruzami, którzy posiadają podstawową wiedzę na temat funkcjonowania systemów bezpieczeństwa i korzystają z narzędzi, takich jak multimetr.

Aby utrzymać instalację o standardzie stopnia 2 w dobrym stanie, zaleca się przeprowadzanie rocznie dwóch wizyt serwisowych lub jednej wizyty serwisowej i jednego zdalnego sprawdzenia systemu.

Specyfikacje techniczne obejmują czas reakcji na utratę łączności bezprzewodowej wynoszący 120 minut. Minimalny czas czuwania, przy wykorzystaniu zasilania awaryjnego typu A i B, to 12/24 godziny. System klasy 2 obsłuży do 1 000 000 unikalnych kodów zabezpieczających przed potencjalnym złamaniem.

STOPIEŃ 3 (GRADE 3)

Stopień 3 w klasyfikacji systemów alarmowych przeznaczony jest do ochrony budynków użyteczności publicznej, kosztownego mienia, dokumentów oraz poufnych informacji. W przypadku systemów tego stopnia przewiduje się możliwość włamania ze strony zorganizowanych intruzów, posiadających szczegółową wiedzę na temat funkcjonowania instalacji alarmowych oraz korzystających z wyspecjalizowanych narzędzi.

Aby utrzymać instalację o standardzie stopnia 3 w dobrym stanie, zaleca się przeprowadzanie rocznie dwóch wizyt serwisowych lub jednej wizyty serwisowej i jednego zdalnego sprawdzenia systemu.

Specyfikacje techniczne obejmują czas reakcji na utratę łączności bezprzewodowej wynoszący 100 sekund. Minimalny czas czuwania, przy wykorzystaniu zasilania awaryjnego typu A i B, to 24/120 godzin. System klasy 3 może obsłużyć do 10 000 000 unikalnych kodów zabezpieczających przed potencjalnym złamaniem.

STOPIEŃ 4 (GRADE 4)

Stopień 4 to najwyższa klasa systemów alarmowych, które mają za zadanie skutecznie chronić najważniejsze i najcenniejsze dokumenty, informacje oraz mienie. Instalacje tego typu znajdują zastosowanie w miejscach o szczególnym znaczeniu, takich jak muzea, banki, obiekty wojskowe oraz inne miejsca kluczowe dla funkcjonowania infrastruktury państwa. Stopień 4 zakłada możliwość ingerencji profesjonalnie wyszkolonych intruzów, takich jak grupy obcego wywiadu lub komórki terrorystyczne.

Aby utrzymać instalację o tym standardzie w dobrym stanie, niezbędne są dwie wizyty serwisowe rocznie.

Specyfikacje techniczne obejmują czas reakcji na utratę łączności bezprzewodowej wynoszący 10 sekund. Minimalny czas czuwania, przy wykorzystaniu zasilania awaryjnego typu A i B, to 24/120 godzin. System klasy 4 może obsłużyć do 100 000 000 unikalnych kodów zabezpieczających przed potencjalnym złamaniem.

Podczas planowania instalacji alarmowej istotne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych elementów:

  1. Ryzyko włamania: Ocena ryzyka włamania obejmuje analizę historii włamań w okolicy, poziomu zagrożenia w otoczeniu, częstotliwości pozostawania obiektu bez nadzoru, oraz częstotliwości wyjazdów na wakacje. W przypadku mieszkania/domu, istnieje potrzeba dostosowania systemu do specyfiki ryzyka.
  2. Ilość potencjalnych punktów wejścia: Zidentyfikowanie liczby okien, drzwi, balkonów, świetlików, szyb itp. jest kluczowe. Dostępne punkty wejścia powinny być zabezpieczone, a system alarmowy dostosowany do specyfiki budynku.
  3. Wartość zgromadzonego mienia: Określenie wartości zgromadzonych przedmiotów w obiekcie pomoże w ustaleniu odpowiedniej klasy systemu alarmowego oraz określeniu niezbędnych funkcji ochronnych.
  4. Dedykowane zabezpieczenia: Zastosowanie krat, drzwi antywłamaniowych, czy innych specjalistycznych zabezpieczeń w miejscach potencjalnie narażonych na włamanie jest kluczowe. Więc warto również rozważyć zastosowanie kamer monitoringu.
  5. Wytrzymałość konstrukcji: Analiza wytrzymałości ścian i stropu jest ważna, ponieważ zdeterminowany intruz może próbować forsować mniej zabezpieczone miejsca. Czujniki drgań mogą być stosowane w obszarach, gdzie wytrzymałość konstrukcji może być niższa.
  6. Konsultacja z ekspertami: W razie wątpliwości lub potrzeby porady w zakresie wyboru systemu alarmowego i jego instalacji, warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy mogą dostosować rozwiązanie do konkretnych potrzeb i warunków obiektu.

Zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu uzyskania porady dotyczącej wyboru systemu alarmowego i jego instalacji. Nasi eksperci służą pomocą i dostosują rozwiązanie do Twoich konkretnych potrzeb. Bezpieczeństwo Twojego obiektu jest dla nas priorytetem.

Dodaj komentarz